استاندار لرستان به همراه هیئتی عصر امروز جهت بررسی پیشرفت فیزیکی سد کمندان ازنا،وارد این شهرستان شد.

به گزارش پایگاه خبری گهر به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری لرستان دکتر خادمی در بازدید شامگاه جمعه از محل اجرای عملیات سد، با بیان اینکه سد کمندان از پروژه های مهم و اساسی استان است که در دولت تدبیر و امید مورد توجه قرار گرفته، گفت: تخصیص آب این پروژه ۲۸ میلیون متر مکعب در نظر گرفته شده است و مخزن سد حدود ۸۸ میلیون متر مکعب ظرفیت دارد .

استاندار لرستان اظهار داشت: تاکنون اعتباری قریب به ۱۸۰ میلیارد تومان برای ساخت سد کمندان هزینه شده که از این مبلغ تامین ۱۱۰ میلیارد تومان در سال ۹۹ و سال جاری صورت گرفته است .

وی افزود: پروژه سد کمندان بیش از ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و امیدواریم تا خرداد امسال آبگیری سد انجام شود .

دکتر خادمی ادامه داد: سد کمندان با هدف تامین آب شرب شهرستان های ازنا و الیگودرز و ۴۳۰۰ هکتار از اراضی منطقه احداث شده که به نوبه خود از پروژه های کلیدی و مهم لرستان به شمار می‌رود .

نماینده عالی دولت در لرستان تصریح کرد: عملیات احداث شبکه های آبی شماره یک و دو پایین دست سد تا حدود ۸۰ درصد پیشرفت داشته و شبکه های ۳ و ۴ نیز به سرعت در حال آماده شدن هستند که امیدواریم سد کمندان تاثیر مثبت خود را در رفاه مردم و توسعه لرستان داشته باشد .

خادمی با اشاره به برنامه زمانبندی ساخت سد بیان داشت: طبق برنامه خرداد ماه سال جاری زمان به نتیجه رسیدن پروژه تعیین شده که برای رسیدن به این مهم نوبت کاری شیفت شب نیز فعالیت خود را آغاز نموده است .

وی پروژه سد کمندان را از نظر تأمین منابع مالی بدون مشکل عنوان کرد و گفت: یکی از موضوعات اصلی اجرای این طرح محل روستای کمندان است که علاوه بر پرداخت هزینه املاک و اراضی اهالی روستا در گام دیگر به دنبال تعیین محلی مناسب برای اسکان آنها نیز هستیم .

استاندار لرستان در ادامه از خرید اراضی کشاورزی روستای کمندان طی سال های اخیر خبر داد و افزود: مناطق مسکونی اهالی نیز پس از توافق نهایی، خریداری و هزینه آن ها پرداخت می گردد .

دکتر خادمی خاطرنشان کرد: در دوره دوم دولت تدبیر و امید اتفاقات بسیار خوبی در حوزه سد سازی استان رخ داده و چندین سد استان که ردیف اعتبارات آنها در گذشته حذف شده بود را توانستیم در این دوره مجدداً احیا کنیم .

وی سد آبسرده، سد شهید بروجردی، سد مخمل کوه و سد زیبا محمد را از جمله این طرح ها عنوان نمود که با پیگیری های انجام شده اعتبار آنها در پیوست قانون بودجه لحاظ شده است .

استاندار لرستان تصریح کرد: سدهای کمندان و تاج امیر تا قبل از پایان دولت به بهره برداری خواهند رسید و مابقی سدها نیز مانند سد معشوره با سرعت بیشتری روند ساخت آنها ادامه خواهد یافت .