ظفر پاپی/گهرخبر: کارخانه سیمان دورود در حالی به جشن تولد 70 سالگی خود نزدیک می شود که نفس های پر دود این واحد کهنسال نفس کشیدن را برای شهروندان دورودی سخت کرده است.

ظفر پاپی/گهرخبر: کارخانه سیمان دورود در حالی به جشن تولد ۷۰ سالگی خود نزدیک می شود که نفس های پر دود این واحد کهنسال نفس کشیدن را برای شهروندان دورودی سخت کرده است.

نبود توجه کافی، عدم بروزرسانی وسایل و تجهیزات و هزینه کرد درآمد این واحد برای احداث کارخانه سیمان در شهرهای دیگر باعث شده است این واحد به زحمت هزینه های خود را تامین کند.

فاز ۴ کارخانه سیمان دورود را تکمیل کننده کارخانه قدیمی سیمان دورود نام می برند و آن را مکملی برای همزاد فرسوده خود می دانند.

اما آنچه مشخص است این جمله کوتاه “فاز۴ کارخانه سیمان دورود” فقط بر روی زبان جاری است و برای امیدواری به جمعیت بیکاران و یک جمله تبلیغی برای نماینده و مسئولینی که به لرستان و دورود سفر می کنند، کاربرد دارد.

پروژه ای که بیش از ۱۱ سال از آغاز آن می گذرد و دوبار توسط ۲ وزیر افتتاح شده است ولی همچنان کلنگ در زمین باقی مانده است.

در زیر تاریخچه این جمله ” فاز۴ کارخانه سیمان دورود ”  را مرور می کنیم

نیمه دوم سال ۱۳۸۷- استارت طرح مطالعاتی

ساخت فاز ۴ کارخانه سیمان دورود یکی از مصوبات سفر دوم هیات دولت نهم به استان در سال ۸۷ است. در آن زمان مقرر شد وزارت رفاه و تامین اجتماعی ۱۳۰۰ میلیارد ریال  برای راه‌اندازی فاز ۴ سیمان دورود اختصاص دهد.

آغاز مطالعات  این طرح و در زمان دولت احمدی نژاد آغاز شد و برای جانمایی مکان احداث آن چندین نقطه پیشنهاد گردید که بالاخره یک مکان برای احداث آن تعیین گردید.

سال ۱۳۸۹

در سال ۸۹ در سفر سوم دولت دهم  نیز مجوز احداث واحد سیمان جایگزین شرکت سیمان دورود با ظرفیت یک میلیون تن در سال خارج از شهر دورود با تامین منابع ارزی مورد نیاز از محل منابع صندوق توسعه ملی صادر شد.

قرار شد شرکت سرمایه گذاری شستا طرح فاز ۴ کارخانه سیمان دورود را در مدت ۳ سال اجرایی کند و واحد تولیدی قبلی به دلیل مشکلاتی از جمله کهنگی و به‌روز نبودن تجهیزات و موارد دیگر تعطیل شود اما این مصوبه نیز اجرایی نشد .

تیرماه ۹۱

طرح مذکور همچنین  دارای مصوبه کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری استان  در تیرماه سال ۹۱ از محل منابع صندوق توسعه ملی به میزان ۱۵۵۵ میلیارد ریال و ۵۰ میلیون یورو است .

این مصوبه از طریق سامانه بهین یاب به دفتر سرمایه گذاری وزارت صنعت ارسال و متعاقباً توسط وزارتخانه به بانک عامل معرفی شد اما تمام این اقدامات نتوانست موجب پیشرفت اجرای این پروژه مهم برای استان شود.

خرداد ماه ۹۳

فاز چهار کارخانه سیمان دورود خردادماه سال ۹۳ در سفر هیئت دولت به استان لرستان و با حضور علی ربیعی وزیر سابق تعاون، کار و رفاه اجتماعی کلنگ‌زنی شد.

دراین قرار بر این شد طی سه سال با همکاری تامین اجتماعی این پروژه احداث گردد ولی با گذشت ۵ سال هنوز خبری از آن نشده است.

کلنگ زنی دوباره در۲۳  اسفند ۹۷

آغاز مراحل اجرایی و تجهیز کارگاه فاز چهار سیمان دورود با حضور محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، سیدموسی خادمی استاندار لرستان، مجید کیان‎پور نماینده اسبق مردم دورود و ازنا و جمعی از مسئولان استان و شهرستان مراحل اجرایی و تجهیز کارگاه فاز چهار سیمان دورود آغاز شد.

مهرماه ۹۸

هنوز که هنوز است این طرح در حد وعده و وعید باقی مانده است و ما در این نوشتار وعده هایی که نماینده اسبق دورود و ازنا مجید کیانپور برای احداث کارخانه در چند ماه آینده، در سال آینده، در سه سال آینده داده شده است را درج نکرده ایم.

امید است این طرح نیز مانند طرح های دیگر از حالت “کلنگ به دست ” به مرحله بعد ارتقا پیدا کند.

 

این نوشتار اختصاصی متعلق به پایگاه خبری گهرخبر می باشد.استفاده از مطالب ما با درج منبع بلامانع است.

  • نویسنده : ظفر پاپی
  • منبع خبر : خبرگزاری گهرخبر